Pyörötanko POM C FG 450x1050 mm luonnonvärinen
POM C FG on POM C:n food grade -versio, tehty suoraan elintarvikekontaktiin sekä EU:n että FDA:n säädösten mukaan. Se on mekaanisesti ja lämmönkeston osalta samaa asetaalikopolymeeriä kuin standardi POM C, mutta valmistettu ja sertifioitu elintarviketeollisuudelle. Se tarkoittaa myös, että materiaali on jäljitettävissä tuotannossa, mitä konepajat arvostavat, kun niiden on osoitettava, miten sorvattu osa on dokumentoitu.
Teknisesti materiaalin tiheys on 1,41 g/cm³ ja se kestää jatkuvaa käyttöä 105 asteessa. Alin käyttölämpötila on -40 astetta ja vedenimu jää matalaan 0,8 prosenttiin. Paloluokka on HB. Ruostumatonta terästä vastaan se liukuu pienellä kitkalla, kuluminen on tasaista ja materiaali on sitkeämpää kuin POM H.
Pyörötanko on tavallisin lähtömateriaali sorvatuille osille elintarvike- ja pakkauskoneissa. Tyypillisiä POM C FG -pyörötangosta valmistettavia osia:
- Holkit ja hylsyt hihnakuljettimissa
- Hammasrattaat ja hihnapyörät käyttöyksiköissä
- Tukirullat ja ohjausvarret pullo- ja säilykekäsittelyssä
- Annosteluholkit ja akselit täyttökoneissa
- Ohjaustapit ja tapit sulkuasemissa
Vakioväri on luonnonvärinen (hieman kellanvalkoinen). Sinistä esiintyy konepajoissa, jotka noudattavat HACCP-periaatetta, jonka mukaan elintarvikkeen kanssa kosketuksissa olevat pinnat on voitava erottaa silmällä elintarvikkeesta; irronnut sininen lastu havaitaan heti vastaanottolinjan silmämääräisessä tarkastuksessa.
Kemiallisesti POM C FG kestää ne pesuaineet, jotka hallitsevat elintarviketeollisuutta: alkaliset vaahtopesut, miedot klooripitoiset desinfiointiaineet ja kuuman prosessiveden. Väkevät hapot ja voimakkaat hapettimet hajottavat materiaalia, joten pysy niissä pesuohjelmissa, joita pesuaineen toimittaja suosittelee POM:lle. Kuumahöyrypesussa lämpötila on rajattava lyhyisiin altistuksiin alle 120 asteessa.
N. Sorvauksessa POM C FG toimii kuten standardi POM C: terävät terät, korkeat leikkuunopeudet, hyvä lastunpoisto. Lastu pyrkii olemaan pitkä ja se tulisi katkaista mekaanisesti tai pulssisyötöllä. Materiaali antaa hienon pinnan suoraan sorvista, ja toleranssit säilyvät ajan myötä, koska POM C:llä on alhainen viruminen ja vähän sisäisiä jännityksiä. Hionta ja kiillotus ovat harvoin tarpeen.
N. Pyörötankojen standardimitat alkavat noin 6 mm:stä ja ulottuvat suuriin halkaisijoihin isoja holkkeja ja rullia varten. Katkaisemme tangon mittojen mukaan; jätä aina pari millimetriä ylimääräistä pituuteen tasoitusta ja viimeistelyä varten. Suuremmissa sarjoissa voimme toimittaa katkaistuna viistetyillä päillä.
N. Tarvitsetko materiaalitietolehteä, elintarvikekontaktia koskevaa vaatimustenmukaisuusvakuutusta (DoC) tai apua oikean POM-laadun valinnassa tiettyyn puhdistusohjelmaan? Ota yhteyttä.
N. 450 mm halkaisijalla ja 1050 mm pituudella tämä karkea luonnonvärinen tanko on aihio suurille sorvatuille elintarvikehyväksytyille osille.
Tekniset tiedot
Hyödyt
Godkänd för kontakt med livsmedel (FDA/EU 10/2011)
Lätt att bearbeta med konventionella verktyg
Kan sammanfogas genom svetsning
Hög elasticitetsmodul och formstabilitet
Låg friktionskoefficient, självsmörjande egenskaper
Minimal fuktupptagning, dimensionsstabil
Låg krypning och minimal formförändring
Hög volym- och ytresistivitet
Työstö
Datorstödd bearbetning
Sammanfogning genom svetsning (varmgas, spegel, ultraljud)
Bearbetning med fräs
Skärning av gängor (invändig/utvändig)
Sammanfogning med lim
Håltagning med borr
Kapning med såg (band-, cirkelsåg)
Bearbetning i svarv
Sertifikaatit
| Ominaisuus | Arvo | Yksikkö | Kokeen standardi |
|---|---|---|---|
| Venymisominaisuudet | |||
| Venymä kynnysarvoon saavuttaessa | 9 | % | ISO 527-2 |
| Vetolujuus murtumisen aikana | 64 | MPa | ISO 527-2 |
| Virtausjännitys | 65 | MPa | ISO 527-2 |
| Venymisen modulus | 2800 | MPa | ISO 527-2 |
| Vetovenymä murtumisen aikana | 31 | % | ISO 527-2 |
| Joustavan ominaisuudet | |||
| Joustavan modulus | 2600 | MPa | ISO 178 |
| Joustavan lujuus | 95 | MPa | ISO 178 |
| Puristusominaisuudet | |||
| Puristusmoduuli | 2350 | MPa | ISO 604 |
| Iskunkestävyys | |||
| Charpy-iskuunkestävyys ilman uria | no break | ISO 179-1eU | |
| Charpy Notched Impact Strength | 8 | kJ/m² | ISO 179-1eA |
| Kovuus | |||
| Kuulaindentaatiokovuus | 140 | MPa | ISO 2039-1 |
| Rockwell-kovuus | M 84 | ISO 2039-2 | |
| Shore D -kovuus | 82 | Shore D | ISO 868 |
| Lämpötilarajat | |||
| Lasimuodon muutospiste | -60 | °C | ISO 11357 |
| Vicat-pehmenemislämpötila (VST/B/50) | 150 | °C | ISO 306 |
| Sulamispiste | 166 | °C | ISO 3146 |
| Maks. palvelun lämpötila (lyhytaikainen) | 140 | °C | |
| Maks. jatkuva palvelun lämpötila | 100 | °C | |
| Alin lämpötila | -40 | °C | |
| Lämpödeformaatiolämpötila (HDT/A) | 96 | °C | ISO 75-2 |
| Lämpölaajeneminen | |||
| Lineaarisen lämpölaajenemiskerroin | 110 x 10⁻⁶ | 1/K | ISO 11359 |
| Kosteuden imeytyminen | |||
| Vesien imeytyminen (24h) | 0,2 | % | ISO 62 |
| Vesihaku kyllästymiseen | 0,8 | % | ISO 62 |
| Eristysominaisuudet | |||
| Dielektrinen hajoamiskerroin (1 MHz) | 0,005 | IEC 60250 | |
| Dielektrinen voimakkuus | 40 | kV/mm | IEC 60243-1 |
| Tilavuusresistanssi | > 10¹³ | Ω·cm | IEC 60093 |
| Dielectric Constant (1 MHz) | 3,8 | IEC 60250 | |
| Paloaluokka | |||
| Limiting Oxygen Index (LOI) | 18 | % | ASTM D2863 |
| Flammability Rating (UL 94) | HB | UL 94 | |
| Tiheys ja paino | |||
| Tiheys | 1,41 | g/cm³ | ISO 1183 |
| Lämmönjohtavuus | |||
| Lämmönjohtavuus | 0,31 | W/(m·K) | DIN 52612 |
| Staattisen purkaus | |||
| Pintaresistanssi | > 10¹³ | Ω | IEC 60093 |
| Vertailukulkemisindeksi (CTI) | 600 | V | IEC 60112 |
| Erikoislämpökapasiteetti | 1,5 | J/(g·K) | |
Värdena ovan är genomsnitt från statistiska tester som görs löpande. De anges som information och är inte bindande, om inte annat uttryckligen avtalats i ordererkännandet. För batchspecifika värden kan PlastShop tillhandahålla ett EN 10204-2.2-certifikat.
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Tuotetunniste | |
| Kaupallinen tuotenimi | POM C FG |
| Käyttö | Polymer |
| Valmistaja/toimittaja | |
| Yrityksen nimi | ARC Gruppen AB // PlastShop.se |
| Osoite | Befälsgatan 14, 587 51 Linköping |
| Puhelin | 013-328 9400 |
| Sähköposti | info@plastshop.se |
| Verkkosivu | www.plastshop.se |
| Luokitus | |
| GHS-luokitus | Inte klassificerad |
| Fysikaaliset/kemialliset riskit | Brandfarlig |
| Terveysriskit | Damm kan orsaka mekanisk irritation. |
| Ympäristöriskit | Baserat på vår information finns inga kända risker. Produkten är i enlighet med direktiv 1999/45/EC och dess annex, och är inte klassificerad som farlig. |
| Kemiallinen karakterisointi | |
| Kemiallinen karakterisointi | Polyoxymetylen, copolymer (POM C) |
| Vaaralliset aineet | Produkten innehåller inga farliga ämnen som påbjuder ett röjande. |
| Toimenpiteet | |
| Yleinen tieto | Produkten klassas som ofarlig. |
| Henkilökohtaiset varotoimet | Inte tillämpligt. |
| Hengityksen kautta | Om plasten brinner och gaser andas in, flytta personen till frisk luft, håll denne varm och ombesörj medicinsk hjälp vid behov. |
| Ympäristönsuojelutoimenpiteet | Inte tillämpligt. |
| Ihokosketuksessa | Brännskador orsakade av smält material på huden måste snabbt kylas ned med vatten; försök inte ta bort smält plast utan medicinsk hjälp. Om irritation uppstår, sök sjukvård. |
| Puhdistusmenetelmät | Mekanisk borttagning. |
| Silmäkosketuksessa | Spola ögonen med rikliga mängder vatten. Sök sjukvård om irritation kvarstår. |
| Nieltynä | Då produkten är ofarlig behöver ingen första hjälp vidtas. |
| Sammumisaine | |
| Sopivat sammutusvälineet | Vatten, skum, gasformiga och torra släckmedel |
| Riskejä | |
| Vaaralliset palamistuotteet | Farliga restprodukter kan uppstå vid förbränning, förutom huvudsakligen vatten (H2O), koldioxid (CO2) och kolmonoxid (CO) beroende på mängden tillgängligt syre i omgivningen, innehållande ketoner och aldehyd. Bildning av ytterligare nedbrytande- och oxiderande produkter beror på brandförhållandena. Vid speciella brandförhållanden är spår av andra giftiga ämnen möjliga. |
| Palojen sammuttaminen | Godkänd andningsapparat och skyddskläder bör användas vid alla bränder. |
| Lisätietoja | Brandrester omhändertas efter gällande lokala regler. |
| Käsittely | |
| Turvallisen käsittelyn ohjeet | Vid bearbetning av halvfabrikat bör spån sugas bort för att undvika halkskador. |
| Varastointi | |
| Säilytysolosuhteet | Förvara inert produkt torrt och svalt. Håll lager- och arbetsutrymmen välventilerade. Håll borta från öppen låga, värmekälla eller antändning. På grund av risken för kollaps, stapla inte mer än två pallar ovanpå varandra. Pallar ska inte staplas ovanpå av varandra längs gångar. |
| Altistumisraja | |
| Ammattimaiset altistumisraja-arvot | Formaldehyd (CAS 50-00-0). Yrkeshygieniskt gränsvärde (TRGS 900): 0,5 ml/m³ (0,62 mg/m³). |
| Henkilönsuojelu | |
| Hengityksensuoja | Adekvat ventilering vid arbetsplatsen krävs. |
| Silmien suojaus | Skyddsglasögon eller visir vid bearbetning. |
| Käsien suojaus | Skyddshandskar vid kontakt med varmt material. |
| Kehon suoja | Arbetskläder. |
| Hygienia-toimenpiteet | Håll arbetsplatsen välventilerad. Därtill är rökning, att äta eller dricka inte tillåtet. Kontinuerlig tillförsel av frisk luft till arbetsplatsen tillsammans med avlägsnande av processångor genom avgassystem rekommenderad. Undvik inandning av gasformig nedbrytning eller damm som kan uppstå vid överhettning av materialet. |
| Perusominaisuudet | |
| Fyysinen muoto | Rundstång, platta |
| Fysikaalinen tila | Fast |
| Väri | Produktspecifik |
| Haju | Lätt, produktspecifik |
| Lämpödata | |
| Sulamispiste | 160-175°C, DIN EN ISO 3146 |
| Kiehumispiste | Inte tillämpligt. |
| Hajoamislämpötila | Inte tillämpligt. |
| Leimahduspiste | Inte tillämpligt. |
| Itsestään syttyvän lämpötila | 320-340°C, ASTM D1929 |
| Muut ominaisuudet | |
| Tiheys (20°C) | 1,41 g/cm³, ISO 1183 |
| Liukenne (vesi) | Olöslig |
| Räjähdysvaara | Icke explosiv |
| Happamisen ominaisuudet | Ingen |
| Stabiilius | |
| Tilat, joita on syytä välttää | Temperaturer över smältpunkt. |
| Materiaaleja, joita on syytä välttää | Starka oxidanter. |
| Vaaralliset hajoamistuotteet | Formaldehyd, CAS 50-00-0. Kolmonoxid, CAS 630-08-0. Bearbeta inte tillsammans med PVC eller andra polymerer som innehåller halogenerade flamskyddsmedel. |
| Toksikologia | |
| Akuttotoksisuus | Baserat på vår erfarenhet och tillgänglig information förväntas inga negativa hälsoeffekter om det hanteras enligt rekommendationer med lämpliga försiktighetsåtgärder och för avsedd användning. |
| Ihoärsytys | Inte tillämpligt. |
| Silmäärtyne | Inte tillämpligt. |
| Herättäminen | Ingen känd. |
| Ympäristö | |
| Ympäristövaikutus | Materialet är inte skadligt för miljön, men är inte biologiskt nedbrytbart. |
| Jäte | |
| Jätteiden käsittely | Produkten måste kasseras i enlighet med lokala bestämmelser och föreskrifter. |
| Kuljetus | |
| Kuljetusluokitus | Inte klassificerad som farligt gods. |
| EU-säädökset | |
| CLP-asetus | Produkten kräver ingen varningsetikett i enlighet med EU-direktiv. |
| Kansalliset säännöt | |
| GefStoffV (Saksa) | Ingen identifikation nödvändig |
| WHG (Saksa) | Inget vattenhotande enligt VwVwS |
| Muut | |
| Vastuuvapaus | Informationen häri är baserad på nuvarande kunskapsnivå och garanterar därför inte vissa egenskaper. Mottagare av produkten måste ta ansvar för att följa gällande lagar och förordningar. Detta säkerhetsdatablad är endast giltigt för material tillhandahållet av PlastShop.se. |
Värdena ovan är genomsnitt från statistiska tester som görs löpande. De anges som information och är inte bindande, om inte annat uttryckligen avtalats i ordererkännandet. För batchspecifika värden kan PlastShop tillhandahålla ett EN 10204-2.2-certifikat.
| Kemikaali | Pitoisuus | Resistanssi |
|---|---|---|
| 1,4-Dioxan | 100 | |
| 1,4-Dioxan | 100 | |
| Acetamid | 50 | |
| Aceton | 100 | |
| Aceton | 100 | |
| Ammoniak | conc. | |
| Ammoniak | conc. | |
| Ammoniumklorid | - | |
| Ammoniumklorid | - | |
| Amylalkohol | - | |
| Amylalkohol | - | |
| Bensen | - | |
| Bensen | - | |
| Bensin | - | |
| Bitumen | - | |
| Bleklösning | 12,5 cl | |
| Bleklösning | 12,5 cl | |
| Bläck | - | |
| Borsyra | 100 | |
| Borsyra | 100 | |
| Brandy | - | |
| Bromsvätska | - | |
| Bromsvätska | - | |
| Bränsle, aromatfritt | - | |
| Bränsle, aromatfritt | - | |
| Butylacetat | - | |
| Butylacetat | - | |
| Citronsyra | 10 | |
| Citronsyra | 10 | |
| Clophen A60 | 50 | |
| Cyklohexan | - | |
| Cyklohexanon | 100 | |
| Cyklohexanon | 100 | |
| Cyklohexen | 100 | |
| Cyklohexen | 100 | |
| Dekalin | - | |
| Dieselbränsle | - | |
| Dieselbränsle | - | |
| Dietylenoxid | - | |
| Dietylenoxid | - | |
| Dietyleter | - | |
| Dimetylformamid | - | |
| Dioktylftalat | - | |
| Eldningsolja | - | |
| Eldningsolja | - | |
| Etanol | 96 | |
| Etanol | 96 | |
| Etylacetat | 100 | |
| Etylacetat | 100 | |
| Etylenklorid | 100 | |
| Etylenklorid | 100 | |
| Fenol, vattenlösning | ca. 9 | |
| Fenol, vattenlösning | ca. 9 | |
| Fluorvätesyra | 40 | |
| Fluorvätesyra | 40 | |
| Formaldehyd, vattenlösning | 40 | |
| Formaldehyd, vattenlösning | 40 | |
| Formamid | - | |
| Fosforsyra | 50 | |
| Fosforsyra | 50 | |
| Freon (diklordifluormetan) | - | |
| Frostskyddsmedel | - | |
| Frostskyddsmedel | - | |
| Fruktjuicer | - | |
| Glycerin | 100 | |
| Glycerin | 100 | |
| Glykol | 100 | |
| Glykol | 100 | |
| Glykolsyra | - | |
| Glysantin | 40 | |
| Heptan | 100 | |
| Heptan | 100 | |
| Heptan och hexan | - | |
| Isooktan | - | |
| Isopropanol | - | |
| Isopropylalkohol | 100 | |
| Isopropylalkohol | 100 | |
| Kalciumklorid | - | |
| Kalciumklorid | - | |
| Kaliumdikromat | 10 | |
| Kaliumhydroxidlösning | 50 | |
| Kaliumhydroxidlösning | 50 | |
| Kaliumpermanganat | 1 | |
| Klor, gas | 100 | |
| Klor, gas | 100 | |
| Klorbensen | 100 | |
| Klorbensen | 100 | |
| Kloroform | - | |
| Kloroform | - | |
| Koldisulfid | 100 | |
| Koldisulfid | 100 | |
| Koltetraklorid | - | |
| Koltetraklorid | - | |
| Kopparsulfat | 10 | |
| Kresol | - | |
| Kresol | - | |
| Linolja | - | |
| Linolja | - | |
| Matolja | - | |
| Matolja | - |
Värdena ovan är genomsnitt från statistiska tester som görs löpande. De anges som information och är inte bindande, om inte annat uttryckligen avtalats i ordererkännandet. För batchspecifika värden kan PlastShop tillhandahålla ett EN 10204-2.2-certifikat.
Näytetään 100 207 kemikaalit. Lataa koko luettelo (PDF)