Levy PA6 C GL 2000x1000 mm vihreä
Variantit
| Tuotenumero |
|---|
| Ladataan variantteja ... |
Vihreä liukumiseen optimoitu levy, mitat 2000x1000 mm, pinnoille joilla tavaran pitää liukua tasaisesti takertelematta.
Materiaalitiedot puhuvat puolestaan. Tiheys 1,13 g/cm³, vetolujuus noin 76 MPa ISO 527:n mukaan ja kuulapainekovuus 159 N/mm². Jatkuva käyttölämpötila 100 astetta lyhytaikaisilla huipuilla 130 asteeseen. Paloluokka HB. Vedenimeytyminen on noin 0,3 prosenttia, eli sadasosa siitä, mitä vahvistamaton PA6 imee. Tämä tarkoittaa, että PA6 GL -liukulevy säilyttää geometriansä, vaikka ilmankosteus vaihtelee voimakkaasti tai kun osa altistuu roiskeille ja vuodoille. Lämmönjohtavuus on noin 0,38 W/m·K, joten suuren liukukosketuksen kitkalämpö johdetaan pois riittävän tehokkaasti, jotta pinta ei kuumene hallitsemattomasti normaalikuormituksessa.
Levykokoa käytetään raskaassa teollisuudessa, jossa on kyse isoista liukupinnoista: vaunuradat, kulutuskiskot, nosturirakenteiden liukukengät, teollisuusovien kulutusosat, jätteenkäsittelykoneiden kulutuskentät ja sahojen ja terästeollisuuden ohjauslistat. Koska voiteluaine on rakennettu materiaalin sisään, huoltoa ei tarvita, mikä on suuri etu siellä missä perinteinen voitelu on epäkäytännöllistä tai voi liata prosessin tai tuotteen. Sahoilla PA6 GL on tavallinen valinta tukkiradoille; terästeollisuudessa sitä käytetään kulutuskenttinä, joilla kuumat mutta ei hehkuvat osat liukuvat eteenpäin.
Työstettävyys on tyypillinen valetulle nylonille. Levy jyrsitään, sahataan ja porataan terävällä kovametallilla tai HSS-terällä, mieluiten paineilmajäähdytyksellä. Sisäinen jännitys on pieni pursotettuun materiaaliin verrattuna, joten suuret tasomaiset osat pitävät geometriansa vaikka ainetta poistetaan huomattavasti. Ohuet osat voi leikata vesileikkaamalla. Iskusitkeys ei ole materiaalin vahvin puoli, joten suunnittele pyöristykset nurkkiin ja vältä teräviä sisänurkkia raskaissa kuormituskohteissa. Pulttiliitokset kannattaa tehdä kunnollisella reunavaralla; käytä aluslevyjä kannan alla, niin kuorma jakautuu suuremmalle alalle eikä keskity reiän ympärille.
Asennuksessa materiaali kestää ruuvaamisen, liimaamisen ja hitsaamisen. Liimaus toimii parhaiten kaksikomponentti-PUR:lla tai syanoakrylaatilla pinnan kevyen hionnan jälkeen; hitsaus tapahtuu kuumailmalla ja PA-tangolla, jos levy on jatkettava kentällä. Huomioi, että valetussa polyamidissa voi olla pieniä pintavaihteluita tai luonnollisia huokosia paksuissa osissa; ne eivät vaikuta kulutuspinnan toimintaan, mutta voivat näkyä esteettisesti, jos levyä käytetään näkyvällä paikalla.
PA6 GL:ää on myös pyörötankona ja onttotankona suuriin holkkeihin ja hylsyihin. Jos tarvitset suurempia paksuuksia kuin vakiovalikoima näyttää, erikoisvalu onnistuu usein; ota yhteyttä mitan kanssa, niin palaamme asiaan. Jos kuivavoitelu on tärkeää mutta tarvitset ominaisuuksiin hieman toisen profiilin, vertaamme mielellään PA6 OL:ään ja PA6 Glideen, joilla on lähisukuinen luonne mutta hieman toinen tasapaino iskusitkeyden ja jäykkyyden välillä.
Käytössä PA6 GL:ää arvostetaan, koska alhaisen kitkan ja vähäisen kosteuteen liittyvän liikkeen yhdistelmä on melko harvinainen polyamidien joukossa. Tämä tekee materiaalista kiitollisen sovelluksissa, joissa perinteinen PA6 olisi vaatinut joko ulkoista voitelua tai suuria mittatoleransseja turpoamisen hallitsemiseksi. Kuormituspintojen kulutusalueille, joissa trukit kulkevat, tai ohjauslistoille, joissa sama pinta kohtaa eri alustoja, kuivavoitelu antaa tasaisen kulumiskuvion ajan myötä. Levyä voidaan käyttää myös laakeriratkaisuna suurille akseleille nosturi- ja hissikonstruktioissa, kun metallilaakerit eivät ole taloudellisesti perusteltavissa tai missä voitelu saastuttaisi tuotteen.
Kirjain C tarkoittaa valettua, eli muottiin valettua sen sijaan, että se olisi puristettu suuttimen läpi.
Materiaalivalinta kannattaa varmistaa kuormatasoa, liukunopeutta ja vastinpinnan tyyppiä vasten. PA6 GL antaa parhaat lukemansa kohtalaisen korkeilla PV-arvoilla (paine kertaa liukunopeus) yhdessä melko pehmeän vastinpinnan kanssa; kovia ja hiovia vastinpintoja vasten materiaali kuluu nopeammin, ja korkea liukunopeus synnyttää kitkalämpöä, joka on johdettava pois. Karkeaan mitoituskeskusteluun kätevintä on lähettää kuorma, nopeus ja ympäristö, niin palaamme suosituksella.
Vihreä liukumiseen optimoitu levy, mitat 2000x1000 mm, pinnoille joilla tavaran pitää liukua tasaisesti takertelematta.
Tekniset tiedot
Työstö
Datorstödd bearbetning
Bearbetning med fräs
Håltagning med borr
Kapning med såg (band-, cirkelsåg)
Bearbetning i svarv
| Ominaisuus | Arvo | Yksikkö | Kokeen standardi |
|---|---|---|---|
| Tiheys ja paino | |||
| Tiheys | 1,13 | g/cm³ | ISO 1183 |
| Kosteuden imeytyminen | |||
| Vesihaku kyllästymiseen | 0,3 | % | ISO 62 |
| Venymisominaisuudet | |||
| Virtausjännitys | 76 | MPa | ISO 527-2 |
| Venymisen modulus | 3200 | MPa | ISO 527-2 |
| Venymä kynnysarvoon saavuttaessa | 14 | % | ISO 527-2 |
| Vetovenymä murtumisen aikana | 18 | % | ISO 527-2 |
| Joustavan ominaisuudet | |||
| Joustavan lujuus | 103 | MPa | ISO 178 |
| Joustavan modulus | 3100 | MPa | ISO 178 |
| Iskunkestävyys | |||
| Charpy Notched Impact Strength | 4 | kJ/m² | ISO 179 |
| Charpy-iskuunkestävyys ilman uria | Utan brott | kJ/m² | ISO 179 |
| Kovuus | |||
| Shore D -kovuus | 79 | Shore D | DIN EN ISO 868 |
| Kuulaindentaatiokovuus | 159 | MPa | ISO 2039-1 |
| Puristusominaisuudet | |||
| Puristuslujuus | 75 | MPa | ISO 604 |
| Puristusmoduuli | 2500 | MPa | ISO 604 |
| Lämpötilarajat | |||
| Sulamispiste | 218 | °C | ISO 3146 |
| Maks. palvelun lämpötila (lyhytaikainen) | 130 | °C | |
| Maks. jatkuva palvelun lämpötila | 100 | °C | |
| Lämpödeformaatiolämpötila (HDT/A) | 90 | °C | DIN EN ISO 75 |
| Lasimuodon muutospiste | 45 | °C | DIN EN ISO 11357 |
| Lämmönjohtavuus | |||
| Erikoislämpökapasiteetti | 1,7 | kJ/(kg·K) | |
| Lämmönjohtavuus | 0,38 | W/(m·K) | DIN 52612 |
| Lämpölaajeneminen | |||
| Lineaarisen lämpölaajenemiskerroin | 115 x 10⁻⁶ | ISO 11359-2 | |
| Eristysominaisuudet | |||
| Dielektrinen voimakkuus | 20 | kV/mm | IEC 60243-1 |
| Tilavuusresistanssi | 10¹⁴ | Ω·cm | IEC 60093 |
| Dielectric Constant (1 MHz) | 3,7 | IEC 60250 | |
| Staattisen purkaus | |||
| Pintaresistanssi | 10¹⁴ | Ω | DIN EN 62631-3-2 |
| Vertailukulkemisindeksi (CTI) | 600 | V | IEC 60112 |
| Paloaluokka | |||
| Flammability Rating (UL 94) | HB | UL 94 | |
Värdena ovan är genomsnitt från statistiska tester som görs löpande. De anges som information och är inte bindande, om inte annat uttryckligen avtalats i ordererkännandet. För batchspecifika värden kan PlastShop tillhandahålla ett EN 10204-2.2-certifikat.
Dokumentit ovat ladattavissa: