Levy PEEK MG 3000x620 mm beige
Variantit
| Tuotenumero |
|---|
| Ladataan variantteja ... |
PEEK 3000x620x10 mm beige Erinomainen lämpöstabiilius on yksi tämän materiaalin tärkeimmistä ominaisuuksista. Se kestää erittäin korkeita lämpötiloja, jopa 300 celsiusastetta, ja säilyttää mekaaniset ominaisuutensa myös korkeissa lämpötiloissa. Siksi se sopii ympäristöihin, joissa lämpöstabiilius on tärkeää. Se antaa myös suuren mekaanisen lujuuden ja jäykkyyden, mikä tekee siitä riittävän kestävän suurille kuormille ja rasituksille. Se kestää kemikaaleja ja korroosiota hyvin. Sitä käytetään usein vaativissa sovelluksissa, joissa vaaditaan korkeaa suorituskykyä ja luotettavuutta. Tarvitsetko apua oikean materiaalin valintaan sovellukseesi? Ota meihin yhteyttä.
Tekniset tiedot
Hyödyt
Godkänd för kontakt med livsmedel (FDA/EU 10/2011)
Lätt att bearbeta med konventionella verktyg
Tål långvarig exponering för varmt vatten och ånga
Behåller mekaniska egenskaper vid höga temperaturer
Låg friktionskoefficient, självsmörjande egenskaper
Uppfyller brandklassning V-0 eller bättre
Työstö
Datorstödd bearbetning
Bearbetning med fräs
Håltagning med borr
Kapning med såg (band-, cirkelsåg)
Bearbetning i svarv
Sertifikaatit
| Ominaisuus | Arvo | Yksikkö | Kokeen standardi |
|---|---|---|---|
| Tiheys ja paino | |||
| Tiheys | 1,31 | g/cm³ | ISO 1183 |
| Kosteuden imeytyminen | |||
| Vesihaku kyllästymiseen | 0,4 | % | ISO 62 |
| Venymisominaisuudet | |||
| Virtausjännitys | 116 | MPa | ISO 527-2 |
| Venymisen modulus | 4200 | MPa | ISO 527-2 |
| Venymä kynnysarvoon saavuttaessa | 5 | % | ISO 527-2 |
| Vetovenymä murtumisen aikana | 15 | % | ISO 527-2 |
| Joustavan ominaisuudet | |||
| Joustavan lujuus | 175 | MPa | ISO 178 |
| Joustavan modulus | 4200 | MPa | ISO 178 |
| Iskunkestävyys | |||
| Charpy Notched Impact Strength | 4 | kJ/m² | ISO 179 |
| Charpy-iskuunkestävyys ilman uria | brott uteblir | kJ/m² | ISO 179 |
| Kovuus | |||
| Shore D -kovuus | 88 | Shore D | DIN EN ISO 868 |
| Kuulaindentaatiokovuus | 250 | MPa | ISO 2039-1 |
| Puristusominaisuudet | |||
| Puristuslujuus | 102 | MPa | ISO 604 |
| Puristusmoduuli | 3400 | MPa | ISO 604 |
| Lämpötilarajat | |||
| Sulamispiste | 342 | °C | ISO 3146 |
| Maks. palvelun lämpötila (lyhytaikainen) | 300 | °C | |
| Maks. jatkuva palvelun lämpötila | 260 | °C | |
| Lämpödeformaatiolämpötila (HDT/A) | 158 | °C | ISO 75 |
| Vicat-pehmenemislämpötila (VST/B/50) | 250 | °C | ISO 306 |
| Lasimuodon muutospiste | 150 | °C | DIN EN ISO 11357 |
| Lämmönjohtavuus | |||
| Erikoislämpökapasiteetti | 1,1 | kJ/(kg·K) | |
| Lämmönjohtavuus | 0,27 | W/(m·K) | DIN 52612 |
| Lämpölaajeneminen | |||
| Lineaarisen lämpölaajenemiskerroin | 5 x 10⁻⁵ | ISO 11359-2 | |
| Eristysominaisuudet | |||
| Dielektrinen voimakkuus | 16 | kV/mm | IEC 60243-1 |
| Tilavuusresistanssi | 10¹⁴ | Ω·cm | IEC 60093 |
| Dielectric Constant (1 MHz) | 3,6 | IEC 60250 | |
| Dielektrinen hajoamiskerroin (1 MHz) | 0,003 | IEC 60250 | |
| Staattisen purkaus | |||
| Pintaresistanssi | 10¹⁴ | Ω | IEC 60093 |
| Vertailukulkemisindeksi (CTI) | 125 | V | IEC 60112 |
| Paloaluokka | |||
| Flammability Rating (UL 94) | UL 94 V-0 | UL 94 | |
| Limiting Oxygen Index (LOI) | 35 | % | ASTM D2863 |
Värdena ovan är genomsnitt från statistiska tester som görs löpande. De anges som information och är inte bindande, om inte annat uttryckligen avtalats i ordererkännandet. För batchspecifika värden kan PlastShop tillhandahålla ett EN 10204-2.2-certifikat.
Dokumentit ovat ladattavissa: