Levy POM C 1000x1000 mm musta
Variantit
| Tuotenumero |
|---|
| Ladataan variantteja ... |
POM C -levy on kopolymeeri-asetaalimuovia tasaisena aihiona, tarkoitettu yksittäisten osien jyrsintään, sahaukseen tai leikkaukseen. Materiaali yhdistää mittapysyvyyden, kulutuskestävyyden ja alhaisen kitkan tavalla, joka on tehnyt asetaalista yhden konepajateollisuuden käytetyimmistä teknisistä muoveista.
POM C:n tiheys on 1,41 g/cm³, mikä on muoviksi raskasta ja antaa tiiviin vaikutelman. Pitkäaikainen käyttölämpötila on 105 astetta, ja materiaali kestää jopa -40 astetta haurastumatta. Paloluokitus on HB UL 94:n mukaan. Vedenimeytyminen on alhainen, noin 0,8 prosenttia kyllästettynä, mikä erottaa sen polyamidista, kun mittojen on pysyttävä kosteassa tai vaihtelevassa ympäristössä. POM C:stä sorvatut tai jyrsityt osat säilyttävät toleranssinsa myös silloin, kun PA imisi kosteutta ja laajenisi.
Mekaanisesti POM C on jäykkää, sitkeää ja sen viruminen jatkuvassa kuormituksessa on alhainen. Kulutuskestävyys on hyvä terästä, messinkiä ja muita muoveja vastaan, ja kitkakerroin on alhainen kuivassa tilassa. Materiaalilla on hyvät joustavat ominaisuudet, mikä tekee siitä käyttökelpoisen napsautusrakenteisiin ja joustaviin klipseihin. Iskunkestävyys on korkeampi kuin homopolymeeri-asetaalilla (POM H), minkä vuoksi kopolymeeriversio valitaan usein suurille työstetyille osille, joissa halkeiluriski työstön tai iskuvaikutuksen yhteydessä on ongelma.
Levyformaattia käytetään, kun osa on litteä tai se leikataan pinnasta: liukukiskot kuljetinjärjestelmissä, kulutuslistat pakkauskoneissa, käsittelykiinnikkeet kokoonpanolinjoilla, suuremman hammasleveyden omaavat hammaspyörät, jotka jyrsitään levystä, nokkalevyt, liukulohkot puristimissa ja ytimet pienemmissä tyhjiömuovaustyökaluissa. Elintarviketeollisuudessa POM C:tä käytetään käsittelykomponenteissa, koska materiaali ei ime kosteutta ja se voidaan puhdistaa vedellä turpoamatta.
Materiaali on helppo työstää. Jyrsintä tuottaa puhtaan lastun terävillä työkaluilla ja riittävällä lastukulmalla. Standardiporat HSS:stä tai kovametallista toimivat. Sorvaus antaa suoraan kiiltävän pinnan, ja kierteitys on puhdasta sekä sisä- että ulkopuolelta. Sahaaminen hienohampaisella vannesahanterällä tai pyörösahalla tuottaa suoria, puhtaita leikkauksia. Kuiva lastu poistuu helposti, mikä tekee materiaalista miellyttävän automaattituotannossa.
POM C:tä ei liimata samalla tavalla kuin ABS:ää tai akryyliä. Mekaaninen kiinnitys, napsautusliitos, kierteitetyt insertit tai ultraäänihitsaus ovat tavallisempia tapoja. Tarvittaessa pinta voidaan aktivoida liekki- tai plasmakäsittelyllä ja liimata erikoisprimerilla, mutta se on harvoin ensimmäinen valinta.
Levy toimitetaan yleensä luonnonvärisenä, beigestä vaalean kellanvalkoiseen erästä ja paksuudesta riippuen. Värierot erien välillä ovat normaaleja eivätkä vaikuta materiaalin ominaisuuksiin. POM C:tä on saatavana myös mustana, jolloin hiilimusta pigmentointi parantaa hieman UV-kestävyyttä ulkona. Pidemmässä ulkoaltistuksessa musta POM tai PE on kuitenkin parempi valinta kuin luonnonvärinen asetaali.
Valittaessa POM C:n ja POM H:n välillä nyrkkisääntö on: POM C on sitkeämpää ja kestää paremmin suurten osien työstöä, kun taas POM H on kovempaa ja jäykempää, mutta alttiimpaa halkeilemaan paksuissa, jyrsityissä kappaleissa. Litteiden, aihiosta jyrsittyjen osien osalta POM C on lähes aina turvallisempi valinta.
Levy käsitellään kuivana kuljetuksen ja varastoinnin aikana. Suora UV-altistus varastossa ei vaikuta materiaaliin havaittavasti järkevien varastointiaikojen kuluessa. Tarvitsetko apua oikean paksuuden valinnassa tai vertailussa homopolymeerilaatuihin? Ota yhteyttä.
Sama 1000x1000 mm mustana, jossa pinta piilottaa voitelutahrat laakereissa ja liukuosissa.
Tekniset tiedot
Hyödyt
Godkänd för kontakt med livsmedel (FDA/EU 10/2011)
Lätt att bearbeta med konventionella verktyg
Kan sammanfogas genom svetsning
Hög elasticitetsmodul och formstabilitet
Låg friktionskoefficient, självsmörjande egenskaper
Minimal fuktupptagning, dimensionsstabil
Låg krypning och minimal formförändring
Hög volym- och ytresistivitet
Työstö
Datorstödd bearbetning
Sammanfogning genom svetsning (varmgas, spegel, ultraljud)
Bearbetning med fräs
Skärning av gängor (invändig/utvändig)
Sammanfogning med lim
Håltagning med borr
Kapning med såg (band-, cirkelsåg)
Bearbetning i svarv
Sertifikaatit
| Ominaisuus | Arvo | Yksikkö | Kokeen standardi |
|---|---|---|---|
| Tiheys ja paino | |||
| Tiheys | 1,41 | g/cm³ | ISO 1183 |
| Kosteuden imeytyminen | |||
| Vesien imeytyminen (24h) | 0,2 | % | ISO 62 |
| Vesihaku kyllästymiseen | 0,8 | % | ISO 62 |
| Venymisominaisuudet | |||
| Virtausjännitys | 65 | MPa | ISO 527-2 |
| Venymisen modulus | 2800 | MPa | ISO 527-2 |
| Venymä kynnysarvoon saavuttaessa | 9 | % | ISO 527-2 |
| Vetolujuus murtumisen aikana | 64 | MPa | ISO 527-2 |
| Vetovenymä murtumisen aikana | 31 | % | ISO 527-2 |
| Joustavan ominaisuudet | |||
| Joustavan lujuus | 95 | MPa | ISO 178 |
| Joustavan modulus | 2600 | MPa | ISO 178 |
| Iskunkestävyys | |||
| Charpy Notched Impact Strength | 8 | kJ/m² | ISO 179-1eA |
| Charpy-iskuunkestävyys ilman uria | no break | ISO 179-1eU | |
| Kovuus | |||
| Shore D -kovuus | 82 | Shore D | ISO 868 |
| Rockwell-kovuus | M 84 | ISO 2039-2 | |
| Kuulaindentaatiokovuus | 140 | MPa | ISO 2039-1 |
| Puristusominaisuudet | |||
| Puristusmoduuli | 2350 | MPa | ISO 604 |
| Lämpötilarajat | |||
| Sulamispiste | 166 | °C | ISO 3146 |
| Maks. palvelun lämpötila (lyhytaikainen) | 140 | °C | |
| Maks. jatkuva palvelun lämpötila | 100 | °C | |
| Alin lämpötila | -40 | °C | |
| Lämpödeformaatiolämpötila (HDT/A) | 96 | °C | ISO 75-2 |
| Vicat-pehmenemislämpötila (VST/B/50) | 150 | °C | ISO 306 |
| Lasimuodon muutospiste | -60 | °C | ISO 11357 |
| Lämmönjohtavuus | |||
| Lämmönjohtavuus | 0,31 | W/(m·K) | DIN 52612 |
| Lämpölaajeneminen | |||
| Lineaarisen lämpölaajenemiskerroin | 110 x 10⁻⁶ | 1/K | ISO 11359 |
| Eristysominaisuudet | |||
| Dielektrinen voimakkuus | 40 | kV/mm | IEC 60243-1 |
| Tilavuusresistanssi | > 10¹³ | Ω·cm | IEC 60093 |
| Dielectric Constant (1 MHz) | 3,8 | IEC 60250 | |
| Dielektrinen hajoamiskerroin (1 MHz) | 0,005 | IEC 60250 | |
| Staattisen purkaus | |||
| Pintaresistanssi | > 10¹³ | Ω | IEC 60093 |
| Vertailukulkemisindeksi (CTI) | 600 | V | IEC 60112 |
| Paloaluokka | |||
| Flammability Rating (UL 94) | HB | UL 94 | |
| Limiting Oxygen Index (LOI) | 18 | % | ASTM D2863 |
| Erikoislämpökapasiteetti | 1,5 | J/(g·K) | |
Värdena ovan är genomsnitt från statistiska tester som görs löpande. De anges som information och är inte bindande, om inte annat uttryckligen avtalats i ordererkännandet. För batchspecifika värden kan PlastShop tillhandahålla ett EN 10204-2.2-certifikat.
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Tuotetunniste | |
| Kaupallinen tuotenimi | POM C |
| Käyttö | Polymer |
| Valmistaja/toimittaja | |
| Yrityksen nimi | ARC Gruppen AB // PlastShop.se |
| Osoite | Befälsgatan 14, 587 51 Linköping |
| Puhelin | 013-328 9400 |
| Sähköposti | info@plastshop.se |
| Verkkosivu | www.plastshop.se |
| Luokitus | |
| GHS-luokitus | Inte klassificerad |
| Fysikaaliset/kemialliset riskit | Brandfarlig |
| Terveysriskit | Damm kan orsaka mekanisk irritation. |
| Ympäristöriskit | Baserat på vår information finns inga kända risker. Produkten är i enlighet med direktiv 1999/45/EC och dess annex, och är inte klassificerad som farlig. |
| Kemiallinen karakterisointi | |
| Kemiallinen karakterisointi | Polyoxymetylen, copolymer (POM C) |
| Vaaralliset aineet | Produkten innehåller inga farliga ämnen som påbjuder ett röjande. |
| Toimenpiteet | |
| Yleinen tieto | Produkten klassas som ofarlig. |
| Henkilökohtaiset varotoimet | Inte tillämpligt. |
| Hengityksen kautta | Om plasten brinner och gaser andas in, flytta personen till frisk luft, håll denne varm och ombesörj medicinsk hjälp vid behov. |
| Ympäristönsuojelutoimenpiteet | Inte tillämpligt. |
| Ihokosketuksessa | Brännskador orsakade av smält material på huden måste snabbt kylas ned med vatten; försök inte ta bort smält plast utan medicinsk hjälp. Om irritation uppstår, sök sjukvård. |
| Puhdistusmenetelmät | Mekanisk borttagning. |
| Silmäkosketuksessa | Spola ögonen med rikliga mängder vatten. Sök sjukvård om irritation kvarstår. |
| Nieltynä | Då produkten är ofarlig behöver ingen första hjälp vidtas. |
| Sammumisaine | |
| Sopivat sammutusvälineet | Vatten, skum, gasformiga och torra släckmedel |
| Riskejä | |
| Vaaralliset palamistuotteet | Farliga restprodukter kan uppstå vid förbränning, förutom huvudsakligen vatten (H2O), koldioxid (CO2) och kolmonoxid (CO) beroende på mängden tillgängligt syre i omgivningen, innehållande ketoner och aldehyd. Bildning av ytterligare nedbrytande- och oxiderande produkter beror på brandförhållandena. Vid speciella brandförhållanden är spår av andra giftiga ämnen möjliga. |
| Palojen sammuttaminen | Godkänd andningsapparat och skyddskläder bör användas vid alla bränder. |
| Lisätietoja | Brandrester omhändertas efter gällande lokala regler. |
| Käsittely | |
| Turvallisen käsittelyn ohjeet | Vid bearbetning av halvfabrikat bör spån sugas bort för att undvika halkskador. |
| Varastointi | |
| Säilytysolosuhteet | Förvara inert produkt torrt och svalt. Håll lager- och arbetsutrymmen välventilerade. Håll borta från öppen låga, värmekälla eller antändning. På grund av risken för kollaps, stapla inte mer än två pallar ovanpå varandra. Pallar ska inte staplas ovanpå av varandra längs gångar. |
| Altistumisraja | |
| Ammattimaiset altistumisraja-arvot | Formaldehyd (CAS 50-00-0). Yrkeshygieniskt gränsvärde (TRGS 900): 0,5 ml/m³ (0,62 mg/m³). |
| Henkilönsuojelu | |
| Hengityksensuoja | Adekvat ventilering vid arbetsplatsen krävs. |
| Silmien suojaus | Skyddsglasögon eller visir vid bearbetning. |
| Käsien suojaus | Skyddshandskar vid kontakt med varmt material. |
| Kehon suoja | Arbetskläder. |
| Hygienia-toimenpiteet | Håll arbetsplatsen välventilerad. Därtill är rökning, att äta eller dricka inte tillåtet. Kontinuerlig tillförsel av frisk luft till arbetsplatsen tillsammans med avlägsnande av processångor genom avgassystem rekommenderad. Undvik inandning av gasformig nedbrytning eller damm som kan uppstå vid överhettning av materialet. |
| Perusominaisuudet | |
| Fyysinen muoto | Rundstång, platta |
| Fysikaalinen tila | Fast |
| Väri | Produktspecifik |
| Haju | Lätt, produktspecifik |
| Lämpödata | |
| Sulamispiste | 160-175°C, DIN EN ISO 3146 |
| Kiehumispiste | Inte tillämpligt. |
| Hajoamislämpötila | Inte tillämpligt. |
| Leimahduspiste | Inte tillämpligt. |
| Itsestään syttyvän lämpötila | 320-340°C, ASTM D1929 |
| Muut ominaisuudet | |
| Tiheys (20°C) | 1,41 g/cm³, ISO 1183 |
| Liukenne (vesi) | Olöslig |
| Räjähdysvaara | Icke explosiv |
| Happamisen ominaisuudet | Ingen |
| Stabiilius | |
| Tilat, joita on syytä välttää | Temperaturer över smältpunkt. |
| Materiaaleja, joita on syytä välttää | Starka oxidanter. |
| Vaaralliset hajoamistuotteet | Formaldehyd, CAS 50-00-0. Kolmonoxid, CAS 630-08-0. Bearbeta inte tillsammans med PVC eller andra polymerer som innehåller halogenerade flamskyddsmedel. |
| Toksikologia | |
| Akuttotoksisuus | Baserat på vår erfarenhet och tillgänglig information förväntas inga negativa hälsoeffekter om det hanteras enligt rekommendationer med lämpliga försiktighetsåtgärder och för avsedd användning. |
| Ihoärsytys | Inte tillämpligt. |
| Silmäärtyne | Inte tillämpligt. |
| Herättäminen | Ingen känd. |
| Ympäristö | |
| Ympäristövaikutus | Materialet är inte skadligt för miljön, men är inte biologiskt nedbrytbart. |
| Jäte | |
| Jätteiden käsittely | Produkten måste kasseras i enlighet med lokala bestämmelser och föreskrifter. |
| Kuljetus | |
| Kuljetusluokitus | Inte klassificerad som farligt gods. |
| EU-säädökset | |
| CLP-asetus | Produkten kräver ingen varningsetikett i enlighet med EU-direktiv. |
| Kansalliset säännöt | |
| GefStoffV (Saksa) | Ingen identifikation nödvändig |
| WHG (Saksa) | Inget vattenhotande enligt VwVwS |
| Muut | |
| Vastuuvapaus | Informationen häri är baserad på nuvarande kunskapsnivå och garanterar därför inte vissa egenskaper. Mottagare av produkten måste ta ansvar för att följa gällande lagar och förordningar. Detta säkerhetsdatablad är endast giltigt för material tillhandahållet av PlastShop.se. |
Värdena ovan är genomsnitt från statistiska tester som görs löpande. De anges som information och är inte bindande, om inte annat uttryckligen avtalats i ordererkännandet. För batchspecifika värden kan PlastShop tillhandahålla ett EN 10204-2.2-certifikat.
| Kemikaali | Pitoisuus | Resistanssi |
|---|---|---|
| 1,4-Dioxan | 100 | |
| 1,4-Dioxan | 100 | |
| Acetamid | 50 | |
| Aceton | 100 | |
| Aceton | 100 | |
| Ammoniak | conc. | |
| Ammoniak | conc. | |
| Ammoniumklorid | - | |
| Ammoniumklorid | - | |
| Amylalkohol | - | |
| Amylalkohol | - | |
| Bensen | - | |
| Bensen | - | |
| Bensin | - | |
| Bitumen | - | |
| Bleklösning | 12,5 cl | |
| Bleklösning | 12,5 cl | |
| Bläck | - | |
| Borsyra | 100 | |
| Borsyra | 100 | |
| Brandy | - | |
| Bromsvätska | - | |
| Bromsvätska | - | |
| Bränsle, aromatfritt | - | |
| Bränsle, aromatfritt | - | |
| Butylacetat | - | |
| Butylacetat | - | |
| Citronsyra | 10 | |
| Citronsyra | 10 | |
| Clophen A60 | 50 | |
| Cyklohexan | - | |
| Cyklohexanon | 100 | |
| Cyklohexanon | 100 | |
| Cyklohexen | 100 | |
| Cyklohexen | 100 | |
| Dekalin | - | |
| Dieselbränsle | - | |
| Dieselbränsle | - | |
| Dietylenoxid | - | |
| Dietylenoxid | - | |
| Dietyleter | - | |
| Dimetylformamid | - | |
| Dioktylftalat | - | |
| Eldningsolja | - | |
| Eldningsolja | - | |
| Etanol | 96 | |
| Etanol | 96 | |
| Etylacetat | 100 | |
| Etylacetat | 100 | |
| Etylenklorid | 100 | |
| Etylenklorid | 100 | |
| Fenol, vattenlösning | ca. 9 | |
| Fenol, vattenlösning | ca. 9 | |
| Fluorvätesyra | 40 | |
| Fluorvätesyra | 40 | |
| Formaldehyd, vattenlösning | 40 | |
| Formaldehyd, vattenlösning | 40 | |
| Formamid | - | |
| Fosforsyra | 50 | |
| Fosforsyra | 50 | |
| Freon (diklordifluormetan) | - | |
| Frostskyddsmedel | - | |
| Frostskyddsmedel | - | |
| Fruktjuicer | - | |
| Glycerin | 100 | |
| Glycerin | 100 | |
| Glykol | 100 | |
| Glykol | 100 | |
| Glykolsyra | - | |
| Glysantin | 40 | |
| Heptan | 100 | |
| Heptan | 100 | |
| Heptan och hexan | - | |
| Isooktan | - | |
| Isopropanol | - | |
| Isopropylalkohol | 100 | |
| Isopropylalkohol | 100 | |
| Kalciumklorid | - | |
| Kalciumklorid | - | |
| Kaliumdikromat | 10 | |
| Kaliumhydroxidlösning | 50 | |
| Kaliumhydroxidlösning | 50 | |
| Kaliumpermanganat | 1 | |
| Klor, gas | 100 | |
| Klor, gas | 100 | |
| Klorbensen | 100 | |
| Klorbensen | 100 | |
| Kloroform | - | |
| Kloroform | - | |
| Koldisulfid | 100 | |
| Koldisulfid | 100 | |
| Koltetraklorid | - | |
| Koltetraklorid | - | |
| Kopparsulfat | 10 | |
| Kresol | - | |
| Kresol | - | |
| Linolja | - | |
| Linolja | - | |
| Matolja | - | |
| Matolja | - |
Värdena ovan är genomsnitt från statistiska tester som görs löpande. De anges som information och är inte bindande, om inte annat uttryckligen avtalats i ordererkännandet. För batchspecifika värden kan PlastShop tillhandahålla ett EN 10204-2.2-certifikat.
Näytetään 100 207 kemikaalit. Lataa koko luettelo (PDF)