Pyörötanko PEEK Mod 90x2000 mm musta
PEEK Mod pyörötankona on modifioitua PEEKiä, jossa peruspolymeeriin on sekoitettu PTFE:tä, grafiittia ja hiilikuitua. Tanko kestää 260 astetta jatkuvasti ja huippuina 300 asteeseen, sillä on paloluokka V0 ja hyvin matala vedenimeytyminen, noin 0,03 prosenttia. Modifioiva lisäaine laskee kitkaa vastinpintaa vasten ja antaa pienemmän kulumisen kuivakäynnissä tai puutteellisessa voitelussa. Lämmönjohtavuus on noin 0,82 W/mK, selvästi puhdasta PEEKiä enemmän, mikä auttaa viemään kitkalämmön pois laakerikohdista.
Mekaanisia lukuja: tiheys noin 1,44 g/cm³, vetolujuus noin 84 MPa, kuulapuristuskovuus lähellä 250 MPa ja iskulujuus noin 28 kJ/m². Ne ovat matalampia arvoja kuin puhtaalla PEEKillä useimmilla mittareilla, mutta se ei ole koko kuva. Käytännön käytössä, jossa laakerit käyvät terästä vasten lämpötiloissa jotka olisivat kuluttaneet muut polymeerit loppuun tunneissa, PEEK Mod on usein kestoiän voittaja.
Pyörötankomuoto on tehty akselien, renkaiden ja holkkien sorvaamiseen. Tyypillisiä osia ovat liukulaakerit kuumissa ympäristöissä, hammaspyörät joiden pitää käydä ilman voitelua, akselit kuumana käyvissä pumpuissa ja sekoittimissa, vasten painuvat osat uunilaitteissa ja holkit rakenteissa joissa voiteluaine ei ole tervetullut (elintarvikekoneet, tyhjiökammiot, puolijohdekiinnittimet). Mahdollisuus ajaa ilman ulkoista voitelua on keskeistä; PTFE- ja grafiittilisäys rakentaa vastapinnalle siirtokalvon joka kantaa kuorman.
Vastinpinnalla, jota vasten laakeri tai akseli kulkee, on suuri merkitys. PEEK Mod karkaistua ja hiottua terästä vasten antaa parhaan tuloksen, kun pinta on hyvä ja kuormat maltillisia. Karkeampia pintoja vasten kuluminen kasvaa. Mitoituksessa kannattaa laskea, että sisäänajo aiheuttaa alkukulumista, joka tasaantuu, kun siirtokalvo on muodostunut. Kontaktipaine ja PV-arvo ovat mitoittavia; PEEK Mod kestää selvästi korkeampaa PV:tä kuin puhdas PEEK, mutta rajat tulevat vastaan. Ota yhteyttä, jos haluat pohtia jotakin tiettyä kuormitustapausta.
Kemiallisesti materiaali kestää useimmat liuottimet, öljyt, alkaliset pesuaineet ja laimennetut hapot. Kuumissa väkevissä hapoissa, väkevässä rikkihapossa ja joissakin fluoriyhdisteissä suositellaan toista polymeeriä. Vedenimu on niin pieni, että tanko pitää mittansa myös kosteassa ympäristössä.
Työstö tapahtuu kovametallilla. CF30-laatuja alhaisemman hiilikuitupitoisuuden ansiosta työkalun käyttöikä on pidempi ja lastunmuodostus tasaisempaa. Terävät leikkuukulmat, kohtuullinen jäähdytys ja vakaa kiinnitys tuottavat hienoja pintoja. Laakereissa pyöriville akseleille pinnan viimeistely laakerointikohdassa on tärkeämpää kuin täydellinen toleranssialue. Hiontapöly on imuroitava ja käsiteltävä hengityssuojaimen kanssa.
Pyörötankoa varastoidaan useissa halkaisijoissa ja se katkaistaan haluttuun pituuteen. Jos haluat keskustella laatuvaihtoehdoista (Mod, CF30, puhdas PEEK), ota yhteyttä.
Halkaisijalla 90 mm ja pituudella 2000 mm tämä Mod-tanko antaa järeämpiä sorvattuja laakeriosia laakerilaadussa, joka liukuu kuivana.
Tekniset tiedot
Hyödyt
Tål långvarig exponering för varmt vatten och ånga
God motståndskraft mot kemikalier, syror och baser
Behåller mekaniska egenskaper vid höga temperaturer
Utmärkt motstånd mot nötning och slitage
Låg friktionskoefficient, självsmörjande egenskaper
Uppfyller brandklassning V-0 eller bättre
Lisäaineet
Työstö
Datorstödd bearbetning
Bearbetning med fräs
Håltagning med borr
Kapning med såg (band-, cirkelsåg)
Bearbetning i svarv
Sertifikaatit
| Ominaisuus | Arvo | Yksikkö | Kokeen standardi |
|---|---|---|---|
| Tiheys ja paino | |||
| Tiheys | 1,44 | g/cm³ | ISO 1183 |
| Kosteuden imeytyminen | |||
| Vesien imeytyminen (24h) | 0,04 | Procent | Plast - Bestämning av vattenabsorption |
| Vesihaku kyllästymiseen | 0,03 | % | ISO 62 |
| Venymisominaisuudet | |||
| Virtausjännitys | 84 | MPa | ISO 527-2 |
| Venymisen modulus | 5500 | MPa | ISO 527-2 |
| Venymä kynnysarvoon saavuttaessa | 3 | % | ISO 527-2 |
| Vetovenymä murtumisen aikana | 3 | % | ISO 527-2 |
| Joustavan ominaisuudet | |||
| Joustavan lujuus | 142 | MPa | ISO 178 |
| Joustavan modulus | 6000 | MPa | ISO 178 |
| Iskunkestävyys | |||
| Charpy Notched Impact Strength | 5 | kJ/m² | ISO 179 |
| Charpy-iskuunkestävyys ilman uria | 28 | kJ/m² | ISO 179 |
| Kovuus | |||
| Shore D -kovuus | 87 | Shore D | ISO 868 |
| Kuulaindentaatiokovuus | 250 | MPa | ISO 2039-1 |
| Puristusominaisuudet | |||
| Puristuslujuus | 102 | MPa | ISO 604 |
| Puristusmoduuli | 4000 | MPa | ISO 604 |
| Lämpötilarajat | |||
| Sulamispiste | 341 | °C | ISO 3146 |
| Maks. palvelun lämpötila (lyhytaikainen) | 300 | °C | |
| Maks. jatkuva palvelun lämpötila | 260 | °C | |
| Lämpödeformaatiolämpötila (HDT/A) | 315 | °C | ISO 75 |
| Lasimuodon muutospiste | 146 | °C | ISO 3146 |
| Lämmönjohtavuus | |||
| Erikoislämpökapasiteetti | 1,1 | kJ/(kg·K) | |
| Lämmönjohtavuus | 0,82 | W/(m·K) | DIN 52612 |
| Lämpölaajeneminen | |||
| Lineaarisen lämpölaajenemiskerroin | 3 x 10⁻⁵ | ISO 11359-2 | |
| Eristysominaisuudet | |||
| Dielektrinen voimakkuus | 20 | kV/mm | IEC 60243-1 |
| Tilavuusresistanssi | 10⁷ till 10¹² | Ω·cm | IEC 60093 |
| Staattisen purkaus | |||
| Pintaresistanssi | 10⁴ till 10¹¹ | Ω | IEC 60093 |
| Paloaluokka | |||
| Flammability Rating (UL 94) | UL 94 V-0 | UL 94 | |
Värdena ovan är genomsnitt från statistiska tester som görs löpande. De anges som information och är inte bindande, om inte annat uttryckligen avtalats i ordererkännandet. För batchspecifika värden kan PlastShop tillhandahålla ett EN 10204-2.2-certifikat.
Dokumentit ovat ladattavissa: